Yazı kategorisi: anime

karigurashi no arrietty – bana bir masal anlat miyazaki

annemin büyüdüğü eski evde 1 hafta geçirdiğim o yazı asla unutmayacağım.

10.tokyo anime ödüllerinde 2010 yılının en iyi animesi seçilince hemen karigurashi no arrietty’yi izleme sıramda en üste aldım. mary norton’ın the borrowers isimli romanından uyarlanan anime, türkçeye aşırıcılar diye çevirilmiş ki, ne kadar saçma bir çeviri olduğu konusu üzerinde fazla durmayacağım. stüdyo ghibli tarafında 2010 yılında yayımlanan bu animenin senaryosu hayao miyazaki’ye ait. yönetmeni ise hiromasa yonebayashi. müzikleri ise fransız besteci cecile corbel’e ait. bu stüdyo ghibli’nin ilk defa anime müzikleri için bir gaijin ile çalışması.

14 yaşındaki arrietty annesi ve babası birlikte bir kır evinin altında kendi kurdukları düzenin içerisinde yaşayıp gitmektedirler. temel ihtiyaçlarını (yiyecek, kağıt mendil vs.) ise içinde yaşadıkları evden gidermektedirler. yeterince büyüdüğüne karar verildiği için, arrietty artık tek başına evin içerisinde malzeme toplayabilmesi için babasıyla eğitime çıkar. bu sırada kalbinden ameliyat olacağı için annesinin büyüdüğü kır evine, teyzesinin yanına gelen shou tarafından görülür. karigurashilerin insanlar tarafından görülmemesi gerekmektedir, eğer farkedilirlerse bulundukları mekânı terkedip başka bir yere taşınmak zorundadırlar.

ben mutlak doğru diye bir kavrama inanmıyorum, dolayısıyla mutlak iyi ya da mutlak kötü diye bir şeye de. her insanın içinde hem iyilik, hem de kötülük vardır. yetiştirilişimiz, yaşadıklarımız, deneyimlediklerimiz, eğitimimiz gibi dış etkenler bu iyilik veya kötülüğün dışarı çıkma oranını etkiler. bu anime bana bunu hatırlattı, bu yüzden miyazaki animelerini seviyorum bana varoluşumu sorgulatıyor. shou karakteri ne kadar iyi kalpliyse, evin hizmetçisi haru o kadar kötü kalpliydi. shou karigurashilerin varlığını farkedince kendince yapabileceğinin en iyisi yaparak onları korumaya çalışırken, haru onlara zarar vermek için elinden geleni ardına koymadı. haru gibi güzel bir ismi olan bir insanın bu kadar zalim olması ne kadar da üzücü. yine shou ile arrietty arasındaki soyu tükenmekte olan canlılar hakkındaki konuşma çok anlamlıydı. shou, karigurashilerin soyunun tükeneceğini ve bunun doğal bir seleksiyon olduğunu anlatırken birden özür diledi ve ‘asıl ölecek olan benim!’ dedi. bence animenin ana fikri bu konuşmada saklıydı. ne kadar uğraşırsak uğraşalım bu dünya kimseye kalmayacak, barış ve huzur içinde yaşamak varken neden hırslarımızı tanrılaştırıyoruz ki?

shou ve arrietty arasında gelişen dostluk çok güzeldi. arrietty’nin shou tarafından görülünce şok olması ve küp şekeri düşürmesi, shou’nun bu şekeri içinde わすれもの(kayıp eşya) yazılı bir notla evlerinin girişi olan parmaklıkların oraya bırakması, annesi kaçırılınca ağlayan arrietty’yi shou’nun teselli etmesi ve onu bulması için elinden geleni yapması, taşındıklarını farkeden shou’nun koşarak arrietty’yi bulup vedalaşmak istemesi, ona verdiği şeker, arrietty’nin saç mandalını hatıra olarak vermesi, hepsi ama hepsi çok tatlıydı. tüm stüdyo ghibli animelerinde olduğu gibi güçlü karakterler, muhteşem detaylar ve sahnelerle uyumlu muhteşem müziklerle yine gözyaşları içerisinde animeyi bitirdim.

sen artık benim bir parçamsın. seni unutmayacağım, asla.

じゃまたね。

Reklamlar

karigurashi no arrietty – bana bir masal anlat miyazaki” için bir yorum

  1. en kısa zamanda izleyeceğim filmi.. işin içinde miyazaki varsa zaten kalbime dokunacağı kesin..bu arada “ne kadar uğraşırsak uğraşalım bu dünya kimseye kalmayacak, barış ve huzur içinde yaşamak varken neden hırslarımızı tanrılaştırıyoruz ki?” ne kadar güzel bir söz.. keşke bazı insanlar bunu çok geç olmadan anlayabilse…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s