Yazı kategorisi: j-drama

kurosagi – everybody loves 山P

günler sonra evimde geçirdiğim kıymetli zamanımı nasıl değerlendireyim diye düşünürken izlenecekler listemden kurosagi’yi çıkarmaya karar verdim. başrollerinde yamashita tomohisa (kurosaki) ve horikita maki (yoshikawa tsurara)’nin oynadığı bu j-drama (2006)+filmimiz (2008) konu olarak dolandırıcılık, polisiye ve çok az da romantizm içeriyor. kurosaki 15 yaşındayken babası dolandırılır ve bunu hazmedemeyen babası kız kardeşini, annesini ve kendisini öldürür. kurosaki bu olaydan yaralı olarak kurtulur ve ailesinin başına gelenlere sebep olanlardan intikam almaya karar verir. kurosaki’ye göre bu dünyada 3 çeşit dolandırıcı vardır: shirosagi (beyaz dolandırıcı); insanları para için dolandıranlar, akasagi (kırmızı dolandırıcı): insanların duygularını kullanarak dolandıranlar, kurosagi (siyah dolandırıcı): shirosagi ve akasagileri dolandıranlar, yani bizim kurosaki.

ilk bölümüzde karakterlerimizle tanışıyoruz. kurosaki dolandırıcıların dolandırıcısı, kalbini insanlara tamamen kapatmış, duygularının asıl amacının yani intikamın önüne geçmesine izin vermeyen biridir. yoshikawa tsurara (kurosaki’ye göre yoshida) amcasının yanında kalan, üniversitede hukuk okuyan ve savcı olmak isteyen bir genç kızdır. hak, hukuk ve adalete inanan tsurara tamamen karşı olmasına rağmen amcasının dolandırıcılıktan kaybettiği parayı kurosaki kurtarır. ilerleyen zamanlarda ise kendisine ucuz bir daire arayan tsurara, tesadüfen kurosaki’nin sahibi olduğu binada bir daire kiralar ve kapı komşusu olurlar. tsurara gıcık bir kız olduğu için (evet, karakteri hiç sevmedim), sürekli kurosaki’ye ahlak dersleri vererek başının etini yer, hatta çocuk çoğu zaman dayanamayıp ‘sen taşın!’, ‘gözümün önünden kaybol!’, ‘bir daha benimle konuşma!’ gibi bilimum gurur kırıcı sözler söyler. hele bir keresinde ‘hiç bir şeye ihtiyacım yok, ne arkadaşlığa, ne mutluluğa, ne de ucuz sempatine. acele et ve kaybol!’ diye bir ayar çekti ki işte tam bu sahnede kurosaki gözüme girdi :)ama kızımız her onurlu görünen hatun gibi yüzsüz olduğu için ‘taşınacağım!’, ‘gideceğim!’ falan gibi sözler sarfeder ama bunları asla uygulamaz. ne yapalım her karizmatik karakterin bir baş belası vardır.

kurosaki dolandıracağı kişiler hakkındaki bilgileri katsuragi isimli bir dolandırıcıdan alır, ki bu kişi aynı zamanda babasını yıkıma sürükleyen iflas planını da organize eden kişidir. katsuragi her şeyi bilir, görür, duyar ama çok konuşmaz. verdiği her bilginin bir bedeli vardır ve iş sonunda bunu tahsil eder. bir de yukari denen tsurara’nın kankisi ve kurosaki’nin stalker’ı bir karakterimiz var ki evlerden ırak olsun. kendisi zengin ama sevgisiz bir aileye sahip oidipus kompleksi karakter kontenjanından dizimize giriyor. bir de her an ensede olan ama bir türlü kanıt bulup yakalayamayan polis karakterimiz vardı ama çok fazla konuşulacak bir karakter değil bence, dizinin heyecan unsuru sadece.

ben genel olarak diziyi sevdim. yamapi dolandırıcılık yapmak için kılıktan kılığa girerken çok tatlıydı. buradan anlıyoruz ki onun da her hali bir başka güzel 🙂 bu kıyafet de ne biçin olmuş, bu saç modeli hiç yakışmamış dediğim hiç bir hali yoktu. zampara kılığında bile hoştu. yamapi’ye gözlük çok yakışıyor. ben olsam baş aksesuarım yaparım. bir de yamapi’nin dizilerinde olmazsa olmaz replikleri ve hareketleri bu dizide de vardı. bunlar: yok etmek istediği kişiye parmağını uzatıp ‘bang!’ demesi ve dolandırıcıyı dolandırdıktan sonra ‘maido ari!’ sözlerini söylemesi.

filmi ise yine aynı oyuncularla çekilmiş, ama dizisi gibi akıcı değildi. yaklaşık 2 saat kadar sürüyor. aklıma gelmişken hikayede, özellikle dolandırıcılık kısımlarında çok mantık hatası vardı ya da japonya’da sistem daha farklı işliyordur bu sebepten bana mantıklı gelmemiştir tam bilemedim. benim için dizinin izlenilebilirliğini azaltmadı, ama ben de aşmış bir hikaye beklemiyordum zaten.

じゃまたね。

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s