Yazı kategorisi: j-drama

youkai ningen bem

youkai ningen bem, 1968-1969 yıllarında yayımlanmış bir animeden uyarlanan bir dorama. animenin 2006 yılında yayımlanan bir yeni versiyonu da var. ben animelerini izlemedim. ama doramasını uzun zamandır bekliyordum. ilk bölümü yayımlanınca uzun bir süre ingilizce altyazı problemi çekeceğimi düşünüp japonca altyazılı izlemiştim, ama bugün tesadüfen altyazısının çıktığını görünce bir de ingilizce altyazılı seyrettim. aslında seri bitince yazacaktım ama %18,9’lık izlenme oranıyla cumartesi gününün birincisi olunca dayanamayıp kısaca bahsetmek istedim. youkai kelimesi japon kültüründe insan olmayan varlıkları (ruh, şeytan, canavar vs.) tanımlamak için kullanılan bir kelime. ningen ise insan demek. bem ise bemu yani ana karakterimizin adı. türkçeye çevirmek istersek insanımsı canavar bem diyebiliriz sanırım 🙂

dizide 3 ana karakter var. kamenashi kazuya’nın oynadığı bemu, anne’nin oynadığı bera ve suzuki fuku’nun oynadığı bero. karakterlerimizin üçü de tek bir hücrenin bölünmesinden aynı zamanda var olmuşlar. insan değiller ama hayvan da değiller. ne zaman doğduklarını ise kimse bilmiyor. yaşlanmıyorlar ve ölmüyorlar. normalde insan gibi görünseler de duygularını kontrol edemedikleri zamanlarda canavar bedenleri ortaya çıkıyor. eğer bir şekilde insanlar canavar bedenleri farkederse bulundukları şehirde daha fazla kalmıyorlar ve taşınıyorlar. tek amaçları insan olmak, bu sebepten de kendilerini var eden araştırmacıyı arıyorlar. bemu insanları seven ve onlara güvenmek isteyen bir karakter. bera ise insanlardan nefret ediyor ve onlara asla güvenilmeyeceğini düşünüyor. bero ise arkadaş canlısı ve insan arkadaşları olsun istiyor.

dizinin ilk sahnesi bir rehin almalı soygun olayıyla başlıyor. bemu, bera ve bero, insanlara yardım ederek onları kurtarıyorlar. daha sonra başka bir şehre doğru yola çıkıyorlar. bu şehirde bir polis ve ailesiyle yakınlaşıyorlar. bu aile sevgi dolu insanlardan oluşuyor. bemu onlara çok özeniyor ve onları korumak istiyor. hatta bir sahnede polis amca kendisi ıslanmak pahasına şemsiyesini bemu’ya tutuyor da bemu içlenip nasıl ağlıyor, kıyamam. süper bir sahneydi. bu arada bir de polisiye olaya yardım ediyorlar. sanırım bundan sonrası da her bölümde bir olay ve bu olayları çözen üçlümüz şeklinde devam edecek. bir de youkai ningen olan kötü bir karakter daha var ama kendisini henüz çözemedik.

ben diziyi sevdim. kamechan artık oyuncu olmuş, kendisini tebrik ediyorum. atlamalı, zıplamalı sahnelerde bile güzel oynamış. anne ise oyuncu bir aileden gelen deneyimli bir oyuncu ama ben kendisini ilk defa izliyorum, yorum yapmak için çok erken. fukukun ise çok tatlıydı, bu karakteri çok sevdim. bakalım ileride neler olacak.

じゃまたね。

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s