Yazı kategorisi: j-drama

watashi ga renai dekinai riyuu

henüz bitireli 10 dk bile olmamışken, bana hissettirdikleri üzerimde daha tazeyken, son bir kaç ayda izlediğim en iyi dizilerden biri hakkında yazmak istiyorum. “the reason i can’t find my love” adıyla ingilizceye çevrilmiş, benim zavallı japoncamla türkçeye “aşkı beceremememin sebebi” olarak çevirdiğim bu dizinin beni en etkileyen yönü dostluk, dayanışma, büyümek, aşk ve evlilik üzerine gerçekçi bir anlatıma sahip olması. dizimizde süper yakışıklı erkekler, yolda yürürken benim bile dönüp bakacağım güzellikte kadınlar, çocukluğumuzdan beri aradığımız peri masalı aşklar yok. senin, benim ya da sokakta yürürken yanından geçip gittiğimiz her hangi birinin hayatından bir parça alınmış ve 10 bölüm olarak yayınlanmış. fujii emi (karina), ogura saki (yoshitaka yuriko) ve hanzawa mako (oshima yuko) hayatlarında aşk olmayan 3 arkadaştır. bir gün beraber eve çıkmaya karar verirler. bu eve çıkmalarıyla beraber birbirlerinin eksiklerini tamamladıkları gibi birbirlerini çoğaltırlar da. zaman zaman düşeyazsalar da bir şekilde ayakta kalmayı ve yaşanmışlıklarıyla hayata bakış açılarını değiştirmeye başlarlar.

fujii emi, bir firmada ışıkçı olarak çalışmaktadır. çalışma ortamı onun erkeksi tavırlar edinmiş olmasına neden olsa da hassas ve düşünceli bir karakterdir. 3 yıl kadar önce iş arkadaşı olan hasegawa yu ile çıkmış, ancak 2 hafta sonra ayrılmaya karar vermişlerdir. şimdi kanki modunda takılmaktadırlar. bir gün yu’nun evlenmek üzere olduğunu öğrenir ve ona karşı olan hislerini sorgulamaya başlar. hanzawa mako, bir online pazarlama şirketinde çalışmaktadır. erkeklerle ilgili pembe hayalleri olan bu karakterimiz daha önce kimseyle cinsellik içeren bir birliktelik yaşamamıştır. aynı şirkette çalıştığı birisiyle çıkmaya başlar. ama aşırı kıskanç ve bence sapık olan bu karakter yüzünden işinden ayrılmak zorunda kalır. ogura saki ise bir kabarede çalışmaktadır. erkeklerle sadece seks içeren yüzeysel ilişkiler yaşamakta, aşkı küçük görmektedir. en büyük hayali yazar olmaktır. bir de bu üçlümüzle bağlantılı shiraishi çiftimiz var ki uzun yıllardır evli olmalarına rağmen ilişkilerini aynı evin içerisinde iki yabancı gibi yaşamaya başlamışlardır. gerçekten ait oldukları yeri ve hayattan ne istediklerini düşünmeye başladıkça karakterlerimizin hepsi bir sorgulama sürecinin içine girer.

oldukça samimi ve gerçekçi bulduğum bu diziyi çok sevdim. her kadında kendimden bir şeyler bulabildim ama favori karakterim fujii emi’ydi. bu kadar güçlü ve ne istediğini bilen karakterleri dizilerde bulmak biraz zor. bir de -tabii ki bu japon kültürüyle alakalı- karakterlerin birbiriyle iletişimi ne kadar zayıftı. kimse kimseyle konuşmuyor, herkes olayları kendi içinde yaşıyor. japonya’da intihar oranının bu kadar yüksek olmasına hiç de şaşırmamak lazım. paylaşmazsan azalmaz, paylaşmazsan çoğalmaz. bu tabuyu yıkan karakter olarak ise ogura saki karakterini takdir ettim. hatun ne hissediyorsa çatır çatır söylüyor, aferin. herkesin ait olduğu yeri bulması dileğiyle…

じゃまたね。

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s