Yazı kategorisi: anime

psyco-pass – サイコパス

burası insanların ruhsal durumlarının ve kişisel eğilimlerinin ölçüldüğü bir dünyadır. insanların eğilimleri ve ruhsal durumları her türlü kayıt edilirken, bu değerleri yargılamak için kullanılan değere psyco pass denir.

psycopass1

takip ettiğim sezonluk animeler birer birer finallerini yapıyorlar. başlarda biraz konuya adapte olmakta zorlansam da en iyilerinden biri bence psyco-pass. karakterleri karakterli animeleri seviyorum ne yapayım 🙂 olaylar yakın gelecekte geçiyor. sibyl adı verilen bir sistem ile japonya yönetilmektedir. bu sistemin amacı halkın huzurunu sağlamaktadır. bunu da her yere konulan kameralar ve güvenlik sistemleri ile insanların psyco-pass’larını ölçerek yapmaktadır. pysco-pass’ı belirli bir seviyenin üzerine çıkanlar, bunun yükseklik derecesine göre ya tutuklanarak rehabilite edilmekte ya da öldürülmektedir. bunu sağlayan bir de halk güvenliği bürosu vardır. bu büro müfettişler ve av köpeği diye adlandırılan insanlardan oluşmaktadır. av köpekleri vakt-i zamanında dürüst ve örnek insanlar olup zamanla psyco-pass’ları yükselen kişilerden oluşmaktadır. bunların büyük kısmı da eski müfettişlerdir. yaşadıkları olaylar ve şahit oldukları durumlar sebebiyle ister istemez suçlu seviyesine çıkan bu kişiler müfettişlerin denetiminde güvenlik sisteminin devamlılığını sağlamaktadır. mükemmel bir psyco-pass derecesine ve güçlü bir adalet duygusuna sahip tsunemori akane, sınavlardan en yüksek notu alarak bu büroda müfettiş olarak çalışmaya başlar. av köpeği ise eski iş arkadaşının makishima shougo isimli bir suçlu tarafından öldürülmesinden sonra müfettişliği bırakmak zorunda kalan kougami shinya’dır. ve olaylar gelişir.

psycopass2

animeyi bilim kurgu-aksiyon olarak sınıflandırsak da hikayenin felsefik yönü beni daha çok etkiledi. özellikle son bölümlere doğru sibyl sistem’in gerçek yüzü ortaya çıktıkça yaratılan huzurun sanallığı beni rahatsız etmeye başladı. her ne kadar ütopik bir gelecek gibi tasvir edilse de aslında insanlar basbayağı distopik bir gelecekte yaşıyordu. psyco-pass’ın ölçülmesini engelleyen bir maske takan suçlunun herkesin gözü önünde bir kadını paramparça etmesi ve insanların bunu film gibi izlemesi  bunun en güzel örneği. kusursuz bir nihilist ve psikopat bir katil olarak seride arz-ı endam eden makishima’nın aslında son derece kültürlü ve ince zevkleri olan bir entelektüel olması, sadece sistemin yanlışlığını göstermek için suç işlemesi ona karşı sempati duymamıza yol açabiliyor. ne de olsa suç katsayısı yüksek olsa bile, genetik olarak nominator adı verilen psyco-pass ölçümüne göre çalışan silahlara karşı dirençliydi. psyco-pass’ı ne kadar yüksek olursa olsun, sistem karşısında masum bir vatandaştı. istediği tek şey ise sistemin koyuna çevirdiği insanların kendi doğalarını yaşamalarıydı. akane ve kougami animenin “doğru” karakterleri olarak gösterilse bile bana göre makishima bu animenin en “doğru” karakteriydi.

じゃまたね。

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s